Čemeřice

Čemeřice

Znáte tyto zimní krásky?
Čemeřice (helleborus) jsou krásné trvalky, které kvetou uprostřed zimy. Jejich bílé, zelené nebo růžové květy podle odrůdy vykvétají už od prosince do března nebo dubna. Jejich květy můžeme využít jak v zahradě, tak na terase či balkonu a nebo i doma krátkodobě v květináči anebo jako řezané rostliny ve váze.

Květy čemeřice jsou zajímavé, atraktivní a nabízejí velkou řádku barev. Jsou zvláštní tím, že když přijde dočasné ochlazení, květy se zkroutí a čekají na další sluneční paprsky. Pak se zase rozvinou, nepoškozené a krásné. Ve vhodných podmínkách kvetou až do pozdního jara, když se probudí další rostliny, čemeřice se odebere k odpočinku a čeká na další sezonu. 

Čemeřice nesnáší sucho, takže se jí bude dobře dařit v polostínu, třeba v podrostu vysokých stromů. Půda by měla být vlhká, nikoliv však trvale zamokřená a přebytečná voda by měla mít kam odtéct. Určitě se rostlině zavděčíte, budete-li ji pravidelně přihnojovat. Nejraději má kompost, protože jí vyhovuje vysoký podíl humusu v půdě.

About Renata Kotalová