RÝMOVNÍK (Plectranthus amboinicus)
Rýmovník, nebo i kubánské oregano je léčivá rostlina, kterou lze pěstovat jako běžnou pokojovku a v létě jako balkonovku. Její vzhled je poněkud nekompaktní a musí se často zastřihovat.
Bylina je hojně využívána pro své protizánětlivé a protiplísňové vlastnosti. Navíc báječně chutná.
* Přírodní repelent
Rýmovník lze využít jako přírodní repelent. Jeho pronikavá vůně totiž odpuzuje mouchy i komáry. Není nic jednoduššího než ho napíchat mezi kvetoucí letničky a dát za okno, kterým nejčastěji větráte. Zkuste ale i repelent, který příjemně voní a nedráždí.
Budete potřebovat
1 hrnek lístků rýmovníku
1/2 litru vody
1 lžíci bílého vinného octa
V rendlíku svaříme vodu, odstavíme a přisypeme rýmovník. Ten necháme louhovat až do vychladnutí odvaru, nejlépe však do druhého dne. Následně scedíme a přidáme ocet. Repelent uskladníme v ledničce a použijeme před každým výletem do přírody. Postříkáme zejména nohy.
* Koření
Lístky usušte a rozdrolte. Využít je pak můžete na maso, ale i do pomazánek a podobně. V podobě koření nejen chutná, ale i pomáhá, protože uklidňuje žaludek a působí proti nadýmání.
* Nachlazení
Listy jsou přírodním zdrojem vitamínu C, A a E, což je samo o sobě super. Ovšem když k tomu přidáte i protizánětlivé účinky, máte super bojovníka proti nachlazení a chřipce. Z lístků můžete připravit čaj.
* Čaj z rýmovníku
5 lístků rýmovníku
0,2 l vody
lžička medu
Několik lístků dobře omyjte a přelijte převařenou, mírně zchladlou vodou. Doslaďte medem a pijte co nejteplejší.
* Sirup
2 hrstě lístků rýmovníku + 1/2 l vřelé vody + 1/2 kg cukru + citrónovou šťavu
Lístky zalejeme vodou, necháme vylouhovat přes noc. Přecedíme přes plátno, přidáme cukr, citrónovou šťávu podle chuti, uvaříme na hustější sirup a nalejeme do malých skleněných pohárů. Užíváme 1-2 lžičky denně.
Jako rychlou pomoc lze nadrtit lístky a utřít s cukrem. Dětem pak podáváme jednu lžičku směsi třikrát denně. Podobně drcené lístky s kapkou olivového oleje lze mazat na hrudník a mezi lopatky. Tím se můžete zbavit zánětů průdušek a bronchitid.
* Inhalace
Toto přírodní antibiotikum můžeme i inhalovat, protože ulevuje od bolestí v krku a od ucpaného nosu. V listech jsou obsaženy rostlinné vonné oleje thymol a karvakrol. Lístky stačí mnout v ruce a čichat. Na noc si dejte větvičku pod polštář.
* Na rány
Možná to ani netušíte a raději byste použili lístky aloe, ale rýmovník pomáhá hojit rány. Stačí omýt půl hrnku lístků a zalít převařenou, mírně zchladlou vodu. Zcela zchladlým nálevem pak můžete potírat rány, včetně ekzému. Větší rány můžete na noc zabalit. Vylouhované lístky položte na ránu a jemně ovažte obvazem.
Zbytek odvaru můžete dát do aromalampy a nechat provonět celý byt.