Japonské kokedamy

Japonské kokedamy

Jste milovníkem pokojových rostlin a máte rádi neobvyklé věci? Pak právě pro vás jsou kokedamy jako stvořené.

Kokedama – doslova mechová koule,  pochází z Japonska a vznikly původně z bonsají, i když o několik století později (17-18. století).

Jde o rostliny, jejichž kořenový bal je vytvarován do koule a obalen mechem, který jej drží pohromadě a zároveň udržuje vlhkost v rostlině. Substrát je vždy namíchaný dle druhu rostliny tak, aby dobře držel tvar, byl propustný a vázal na sebe živiny.  Takto upravené rostliny pak mohou být vystaveny na misce nebo pomocí síťky zavěšeny v prostoru, kde tak tvoří velmi neobvyklou a zajímavou dekoraci a dojem zahrady v prostoru.

_E6A3414 FC_E6A3334 FC_E6A3321 FC

Nároky těchto rostlin jsou stejné jako při běžném pěstování, odlišují se jen způsobem zálivky. Kokedamy stačí ponořit do nádoby (kbelíku) s odstátou vodou pokojové teploty a ponechat jen tak dlouho, než přestanou stoupat bublinky (max. 5.min), poté je necháme na menší nádobě  chvíli okapat (max. 5 min) a zavěsíme zpět na místo. Kokedamy stačí zalévat 1-2 týdně podle prostředí, v němž jsou zavěšeny a potřebu zálivky nejlépe odhadneme podle váhy kokedamy.

 

About Renata Kotalová